Genel tanımı, su ile inceltilmiş boyalara verilen isimdir. Su bazlı boyaların özellikleri, silinebilir olması, çabuk kuruyabilmesi ve kokusuz olmasıdır. Kullanım bakımından oldukça yaygın ve diğer boya türlerine göre, uygulanması daha kolaydır. En önemli özelliklerinden biri ise, teneffüs etmesi ve çevreye hiçbir şekilde zarar vermemesidir. İlk uygulamadan sonra 2. Kat ise, aradan kısa bir süre sonra sürülebilirdir ve boyanan odalar yine kısa bir süre sonra kullanıma açılabilir. Su bazlı plastik ve saten boya türleri beton yüzeylere, parlak görünümlü boyalar ise, kapı veya pencereler de kullanılır. Mekana yansıttığı konfor ve ferahlık su bazlı boyaların kullanım alanlarını bir hayli genişletmekle beraber uzun ömürlü bir kullanım potansiyeline sahiptir.

Su bazlı boyaların, farklı alanlarda kullanılması için yapımına ve içeriğine göre çeşitli gruplara ayrılmaktadır. İlk olarak su bazlı mat boyalar olarak bilinen, diğer bir adı plastik boyalar, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Kaygan bir yapıya sahip olmayan bu boyalar, tam silinebilir özelliği de yoktur. Bu sebeple plastik boyaların uygulandığı alanlarda aşırı su ile temizlik yapılmaması gerekir. Islak ve su ile silinmesi durumunda ise, boyanın renk kaybına uğramasına ve lekelerin boya üzerinde belirgin halde gözükmesine sebep olmaktadır. Su bazlı boya çeşitlerinde kullanılan diğer bir tür ise, yarı mat yani saten boyalardır. Saten boyaların en önemli özelliği ise, yüzeyin belirgin hatalarını gizlemekte ve alçı ile düzeltilmiş hataları profesyonel bir şekilde kapatmaktadır. Aynı zaman da estetik duruşu ile de oldukça talep görmekte ve tam silinebilir bir yapıya sahip olmaktadır. Saten boyaların suyu itme ve buhar geçirgenliği özellikleri sayesinde sıvalara karşı dayanıklı ve su ile temasında yapısı bozulmamaktadır.

Su bazlı boyalar, genel olarak büyük iş yerlerine ve aşırı buhara maruz kalan yemekhane gibi alanlarda kullanılmaktadır. Çevresel faktörlere karşı diğer boya türlerine göre daha dayanıklı olması kullanım alanlarını da genişletmektedir. Bu boyaların yapımında 3 yol izlenmektedir. Sırası ile söylemek gerekir, fırça kullanılarak yapılan boyalar, rulo kullanılarak yapılan boyalar ve makine kullanılarak yapılan boyalar su bazlı boyalardır.

TOP